Ѓула Манди

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ѓула Манди

Ѓула Манди , исто така наречен Манди Ѓула или Јулиус Мандел (21 јануари 1899, во Будимпешта - 18 октомври 1969 година, во Будимпешта) — унгарски олимписки фудбалер и менаџер. Тој бил Евреин.[1][2]

Играч[уреди | уреди извор]

Манди бил дел од најголемата ера на МТК , 1920-тите и 1930-тите.[3][4] Тој играл заедно со Франц Платко , Бела Гутман , Гуштат Себес , Џено Калмар , Имре Шлосер , Јулиу Баратки и Ференц Сас . Помеѓу 1919 и 1925 година тој освоил седум последователни првенства со МТК.

Професионализацијата на играта во Унгарија ја ослабила апсолутната доминација на МТК, но тие останале меѓу водечките страни. До крајот на неговата кариера во 1937 година, тој можел да прослави уште три првенства. Помеѓу 1923 и 1933 година, тој исто така освоил куп со клубот; Вкупно, Манди направил 325 настапи за МТК.

Репрезентација[уреди | уреди извор]

Кариерата на Манди со унгарската фудбалска репрезентација започнала во јуни 1921 година со натпревар против Германија . Наскоро редовно се појавувал на страната, формирајќи ја одбраната заедно со Кароли Фогл .

Унгарија учествувала на фудбалскиот турнир на Олимписките игри во Париз во 1924 година . Унгарските надежи се зголемиле по решавачката победа во првото коло над Полска . Сепак, сензационалниот пораз од 0-3 во рацете на Египет во втората фаза ги завршила аспирациите на маѓарите. Манди играл во двата натпревари.[5]

Повредата на коленото го спречил Манди да ја продолжи својата меѓународна кариера до 1929 година, кога повторно се појавил до 1932, вклучувајќи и пет натпревари за Средноевропскиот меѓународен куп . По пропуштањето на понатамошни номинации за две години, тој повторно се вратил на унгарската страна за квалификациите за Светскиот куп против Бугарија во 1934 година. Вкупно тој играл 31 пат за својата земја.

Тренер[уреди | уреди извор]

По пензионирањето како играч, Манди станал тренер и бил номинален менаџер на Унгарија за време на ерата на Моќните маѓари .[6] Сепак, неговиот поранешен тимски колега од МТК, Гуштат Себес , кој го надминал како заменик-министер за спорт, го имал последниот збор во главните одлуки и бил делотворно одговорен.

Во средината на август 1957 година Манди станал тренер на Америка ФК во Рио де Жанеиро .[7]

Помеѓу 1959 и 1964 година, Манди работел двапати како тренер на Израел , со кого го постигнал финалето од Азискиот куп во 1960 година .[8]

Почести[уреди | уреди извор]

МТК Унгарија ФК

 • Унгарска лига
  • Победник  : 1919, 1920, 1921, 1922, 1923, 1924, 1925, 1929, 1936, 1937  : 10
  • Финалист  : 1926, 1928, 1931, 1933: 4
 • Унгарски куп
  • Победник  : 1923, 1925, 1932  : 3
  • Финалист  : 1930, 1935: 2

Поврзано[уреди | уреди извор]

 • Список на еврејски фудбалски фудбалски фудбалски играчи

Наводи[уреди | уреди извор]

Извори[уреди | уреди извор]

 • Зад завесата - Патувања во Источна Европа Фудбал : Џонатан Вилсон (2006)
 • Речиси мажи : Брајан Гланвил , светски фудбал , ноември 2006

Надворешни врски[уреди | уреди извор]