Ѓубралник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ѓубралник

Ѓубралник[1][2] или ѓубрарник[3][4] — алатка која се користи при чистење,[5] најчесто се користи во комбинација со метла или четка. Ѓубралникот најчесто се изработува од пластика или метал, на него од задната страна се наоѓа рачка од истиот материјал или од дрво. Постои ѓубралник со мала рачка која најчесто се користи за домашна употреба, додека ѓубралник со долга рачка сличен на лопата се користи во индустриски и комерцијални претпријатија, така што корисникот не мора постојано да се наведнува. Ѓубралникот бил патентиран од американскиот пронаоѓач Лојд Рај на 9 август 1817 година.

Слики[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ѓубралник“Дигитален речник на македонскиот јазик
  2. „ѓубралник“Официјален дигитален речник на македонскиот јазик
  3. „ѓубрарник“Дигитален речник на македонскиот јазик
  4. „ѓубрарник“Официјален дигитален речник на македонскиот јазик
  5. „Recogedor“. vootar.com. Архивирано од изворникот на 13. 03. 2014. Посетено на 1. 9. 2013.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)