Ѓорѓи Гучоги

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ѓорѓи Гучоги (роден 1962) е унгарски гимнастичар. Роден е во Будимпешта и е во брак со Ленке Алмаси. Тој беше олимписки бронзен медалист во гимнастика во 1980 година. Тој исто така освои бронза и сребро на коњ на поммел на Светското првенство.[1] Тој беше прогласен за унгарски спортист на годината во 1983 година.

Во 2012 година, заедно со Каталин Макрај , Јозеф Хармат и Антал Кистелеки , тој беше примен во Унгарската сала на славните за гимнастика. [2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „György Guczoghy“. Sports Reference LLC. конс. 24 March 2012. 
  2. „Torna: négy új tagot választottak a Halhatatlanok Klubjába“. Hungarian Press Agency (Hungarian). Nemzeti Sport. 7 June 2012. конс. 11 June 2012. 
Награди
Претходен   Јено Пап Унгарски спортист на годината

1983 година

Наследник   Тамаш Гашпар