Ѓорѓи Гурич

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ѓорѓи Гурич
Рекорди
Машки борач во слободен стил
Претставувач на  Унгарија
Олимписки игри
Bronze medal – third place 1952 Хелсинки Средна тежина

Ѓорѓи Гурич (27 јануари 1929 – 10 септември 2013) [1] бил унгарски борач. Роден е во Дунаујварош во округот Фејер. Тој освоил олимписки бронзен медал во борење во слободен стил од 1952 година. Тој освоил златен медал во грчко-римско борење на Светското првенство во борење во 1961 година. Тој беше именуван за унгарски спортист на годината во 1961 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Meghalt Gurics György“ (унгарски). birkoszov.hu. 10 September 2013. Посетено на 11 September 2013.