Ѓорѓи Андреевски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ѓорѓи Андреевски бил македонски пејач на народни и новосоздадени фолклорни песни.

Биографија[уреди | уреди извор]

Творештво[уреди | уреди извор]

Ѓорѓи Андреевски бил член на дуетот Куцулова-Андреевски. Исто така, тој се бавел и со компонирање и ги напишал следниве новосоздадени песни:

Дискографија[уреди | уреди извор]

Ѓорѓи Андреевски ги објавил следниве плочи:

  • Duet Kuculova-Andreevski, RTB, EP 12756

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Duet Kuculova-Andreevski, RTB, EP 12756.