Ѓорѓи Јанковски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ѓорѓи Јанковски - Гога Лордот (1922 Прилеп - 2003 Скопје) бил македонски првоборец и носител на Партизанска Споменица од 1941 година.

Животопис[уреди | уреди извор]

Роден е во четворо члено сиромашно семејство од мајка Евгенија - Гена и Татко Ристо Јанкуловски. Уште од своето рано детство останува без својот татко. Па неговата мајка морала да се грижи за него и неговиот постар брат Благој. Прилепската чаршија била неговото свртилиште од неговоата седма година па сè до раната младост кога се вклучува во напредното младинско движење и отпорот против окупаторот. По завршување на II Светска Војна, живее и работи во Скопје, како висок службеник во ЈЖ. Во 1949 година паѓа во немилост на тогашниот режим и три години поминува на Голи Оток.

Поврзано[уреди | уреди извор]