Ѓорѓија Јованоски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ѓорѓија С. Јованоски
Роден 1922 година
Бенче, кај Македонски Брод
Починал 3 мај, 1945 година
Загреб, Хрватска
Народност Македонец

Ѓорѓија С. Јованоски ( 1922 во Бенче, Порече3 мај 1945 крај Загреб, Хрватска) — македонски партизан, учесник во НОВ на Македонија.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Бил роден во 1922 година во селото Бенче кај Македонски Брод. По занимање бил земјоделец. Учествувал на Сремскиот фронт и загинува во околината на Загреб, при расчистување на теренот од усташите на 3 мај 1945 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Порече низ историјата, Милан Ристески, НИО „Студентски збор“, Скопје, 1982, стр.216