Ѓорѓе Деспотовиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ѓорѓе Деспотовиќ

Ѓорѓе Деспотовиќ (4 март 1992 [1] ) е српски фудбалер кој игра како центарфор за рускиот клуб Арсенал Тула.

Кариера[уреди | уреди извор]

Во февруари 2015 година, Деспотовиќ се преселил како позајмица во ФК Жетису на шест месеци.[2] Во јули 2015 година тој заминал на уште една позајмица во ФК Каират.[3] Следниот февруари, Деспотовиќ потпишал за ФК Астана.[4]

На 15 февруари 2017 година, Деспотовиќ се преселил во ФК Тобол на позајмица за сезоната 2017,[5] но позајмицата била скратена и Деспотовиќ се вратил во Астана на 15 јуни 2017 година.[6] Деспотовиќ ја напуштил Астана на 23 јули 2018 година по завршувањето на неговиот договор.[7]

На 31 август 2018 година, Деспотовиќ потпишал за ФК Оренбург.[8] На 1 јуни 2020 година, Деспотовиќ го напуштил ФК Оренбург откако неговиот договор истече.[9]

На 21 јули 2020 година, тој потпишал 3-годишен договор со друг руски прволигаш Рубин Казан.[10] На 30 јануари 2022 година, неговиот договор со Рубин бил раскинат со заедничка согласност.[11]

На 2 февруари 2022 година, Деспотовиќ потпишал 3-годишен договор со Арсенал Тула.[12]

Трофеи[уреди | уреди извор]

Играч[уреди | уреди извор]

Клуб[уреди | уреди извор]

Локерен

 • Белгиски куп : 2013–14

Каират

 • Куп на Казахстан : 2015 година

Астана

 • Премиер лига на Казахстан : 2016, 2017 година
 • Куп на Казахстан : 2016 година
 • Суперкуп на Казахстан : 2018 година

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Tim - Igrači“ (Serbian). Spartak Subotica Official Website. Архивирано од изворникот на 2010-09-19. Посетено на 6 June 2013.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 2. „Despotović for Mondo: I'm going, I need game time“ (Serbian). mondo.rs. 22 February 2015. Архивирано од изворникот на 2016-03-06. Посетено на 2022-02-14.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 3. „Деспотович с нами“. fckairat.kz (Russian). FC Kariat. 6 July 2015. Посетено на 7 July 2015.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 4. „Состав Астаны пополнили новые футболисты“. fca.kz (Russian). FC Astana. 23 February 2016. Посетено на 23 February 2016.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 5. „Деспотович Тобыл намысын қорғайды“. fc-tobol.kz (Russian). FC Tobol. 15 February 2017. Архивирано од изворникот на 2017-02-15. Посетено на 15 February 2017.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 6. „Тагыберген и Деспотович продолжат свою карьеру в Астане“. fca.kz (Russian). FC Astana. 15 June 2017. Посетено на 15 June 2017.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 7. „Джордже Деспотович покидает Астану“. fcastana.kz/ (Russian). FC Astana. 23 July 2018. Архивирано од изворникот на 2020-02-26. Посетено на 23 July 2018.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 8. „Джордже Деспотович. Нападающий ФК Оренбург“. fcorenburg.ru (Russian). FC Orenburg. 31 August 2018. Архивирано од изворникот на 2022-02-14. Посетено на 31 August 2018.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 9. „Деспотович и Довбня покидают ФК "Оренбург". fcorenburg.ru/ (Russian). FC Orenburg. 1 June 2020. Архивирано од изворникот на 2020-06-03. Посетено на 2 June 2020.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 10. "РУБИН" ПОДПИСАЛ КОНТРАКТ С ДЖОРДЖЕ ДЕСПОТОВИЧЕМ“ (Russian). Rubin Kazan. 21 July 2020.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 11. FC Rubin Kazan (30 јануари 2022). "ДЖОРДЖЕ ДЕСПОТОВИЧ ПОКИДАЕТ "РУБИН"" (на ru). Соопштение за печат.  посет. 30 јануари 2022 г
 12. FC Arsenal Tula (2 февруари 2022). "ДЖОРДЖЕ, ДОБРО ПОЖАЛОВАТЬ В «АРСЕНАЛ»!" (на ru). Соопштение за печат.  посет. 2 февруари 2022 г

Надворешни врски[уреди | уреди извор]