Ѓин Јоуџе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пужен
Цар на Кина
претендент28 февруари 1994 - денес
(&1000000000000002900000029 години и &10000000000000364000000364 дена)
ПретходникПуѓе
НаследникЃин Јуџанг
Роден(а)17 август 1918(1918-08-17)(105 г.)
Шичахај, Пекинг
СопружникЃин Јутинг
Џанг Џиајинг
ДецаЃин Јуџанг
Ѓин Јучен
Ѓин Јулан
Ѓин Јукун
Ѓин Јученг
Полно име
愛新覺羅溥任
ДинастијаАисуб Гиоро
ТаткоЦајфенг
МајкаДенгија

Ѓин Јоуџе (кинески:金友之, Jīn Yǒuzhī), роден како Пужен (溥任, Pǔrèn на 17 август 1918-2015) е четвртиот и најмлад син на Цајфенг и единствен жив брат на Пуји, последниот кинески и манџурски цар. Ѓин Јоуџе е член на кланот Аисин Гиоро и требало тоа презиме да го користи, но тој се одлучил да го користи презимето Џин. Двете презимиња значат „злато“ на кинески, т.е. манџурски јазик. Во кинеските медиуми тој се назначува како „最后的皇弟“ или „краен цар“.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Ѓин Јоуџе е роден во Пекинг во 1918 година. По неговото образование за класична и традиционална уметност, тој основал јавно основно училиште во 1947 година со помош на неговиот татко. Подоцна училиштето било дадено како донација на НР Кина, но тој работел како наставник сè до негото пензионирање. По пензионирањето, Ѓин продолжил со пишување и објавување книги за династијата Кинг.

Ако денес не беше укината кинеската монархија, Ѓин Јоуџе би бил наследник на престолот.[2] Ѓин е татко на Ѓин Јуџанг.

Потекло[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 满清皇室后裔百态人生:和普通人一样生活 Архивирано на 2 април 2012 г., 2005-03-24. "Attitudes of the descendants of the Manchu royalty: Their lives as ordinary people"
  2. 4dw.net

Поврзано[уреди | уреди извор]

Ѓин Јоуџе
Роден(а): 17 август 1918
Претендентски титули
Претходник
Пуѓе
— ТИТУЛАРНО —
Цар на Кина
28 февруари 1994 – денес
Причина за непрогласување:
Империјата е укината во 1912
На должноста
Наследник:
Ѓин Јиџанг
— ТИТУЛАРНО —
Цар на Манџурија
28 февруари 1994 – денес
Причина за непрогласување:
Империјата е укината во 1945]]