Ѓиновец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ѓиновец
Област Албанија
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)

Ѓиновец — село во Албанија.

Историја[уреди | уреди извор]

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во областа во областа Голо Брдо

Демографија[уреди | уреди извор]

Родови[уреди | уреди извор]

Ѓиновец е македонско село

Како православни родови се спомнуваат: Караџевци, Филковци, Трајовци, Којовци (доселени се од селото Којовци крај Лешничани), Говедаровци, Марковци (доселени од дебарското село Бомово).

Главни муслимански родови во селото се: Башовци (имаат православни роднини во струшкото село Дренок), Суљковци и др.[1]

Култура[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Од православните иселеници има во Скопје, струшкото село Дренок (Башовци).[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 . Филиповиќ, Миленко. Голо Брдо. Отсутно или празно |title= (help)CS1-одржување: others (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]