Ѓерѓ Курти

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ѓерѓ Курти
György Kürthy
Ѓерѓ Курти 1920
Роден(а)24 февруари 1882(1882-02-24)
Будимпешта Австроунгарија
Починал(а)27 декември 1972(1972-12-27) (возр. 90)
Будимпешта Унгарија
НационалностУнгарец
Занимањеактер, сценограф, писател театарски режисер
СопружникМариска Визвари

Ѓерѓ Курти - унгарски: György Kürthy; (Будимпешта, 24 февруари 1882Будимпешта, 27 декември 1972) — унгарски актер, сценограф, писател театарски режисер [1].

Животопис[уреди | уреди извор]

Созреал во Будимпешта, а потоа се преселил во Минхен каде што изучувал архитектура.

Неговата прва театарска претстава била во 1905 година во Театар Талија.

Тој бил член на Национален театар помеѓу 1906 и 1935 година.

Работел како главен режисер во Клуж-Напока (денес Клуж-Напока, Романија ) во театарската година 1908-1909.

Помеѓу 1916 и 1923 година предавал на Академија за драма и филм во Будимпешта. Во текот на следната година тој играл во Национален театар на Пеки. Потоа се преселил назад во главниот град и бил професор на Унгарски универзитет за уметност и дизајн од 1927 до 1930 година.

Следната година бил директор на Национал Театар на Сегед.

Тој се вратил на сцената во 1953 година кога играл две години во Театар Кифалуди Кароли и една година во Театар Јосиф Атила.

Неговото дело било дел од сликарство во уметнички натпревар на Летни олимписки игри во 1932 година[2].

Семејство[уреди | уреди извор]

Тој бил син на Емил Курти (1848–1920), новинар. Тој бил втор сопруг на Мариска Визвари (1877–1954), актерка и татко на Петер Курти (1926–), актер. Починал во Будимпешта.

Избрана филмографија[уреди | уреди извор]

Библиографија[уреди | уреди извор]

  • Кулик, Карол. Александар Корда: Човекот што може да направи чуда. Богородични книги, 1990 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]