Ѓерѓ Голоман

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ѓерѓ Голоман
Becton42019bcor.jpg
Позицијацентар
Висинам
Тежинакг
ЛигаНБА Г
ЕкипаВестчестер Никс
Број20
Роденаприл 2 1996 (1996-04-02) (23 г.)
Керменд, Унгарија
НационалностУнгарец
КолеџУКЛА (2014–2018)
Драфт2018 / Не драфтуван
Проф. кариера2013–
Клубови
2013–2014Егиш Керменд
2018–presentВестчестер Никс
Репрезентација

Ѓерѓ Голоман (2 април 1996) е унгарски професионален кошаркар на Вестчестер Никс од НБА. Тој играл кошарка и за колеџот УКЛА.

Средно училиште[уреди | уреди извор]

Голоман го посетувал средното училиште во Керменд, Унгарија, 3 години, и бил дел од кошаркарската репрезентација на Унгарија. Тој по неговите 19 години, отишил во Флорида со цел да го заврши школувањето.

Колеџ[уреди | уреди извор]

Голоман играл во 35 натпревари во својата сезона на Универзитетот во Калифорнија, Лос Анџелес, со просек од 1,3 поени во 10,8 минути игра. Тој играл во 15 натпревари, во просек од 2,0 поени во 12,1 минути игра. Во својата помлада сезона, тој го направил својот прв старт, започнувајќи 5 натпревари од 35 натпревари од УКЛА во таа сезона. Тој во просек изнесувал 3,7 поени за 11,5 минути. Со заминувањето на Т. Џ. Лиф во драфтот на НБА 2017, Голоман стана почетна сила за Бруинс во 2017-18. Тој играл на 30 натпревари од 33, во просек 7,1 поен и 4,2 скока во 24,4 минути игра. [1]

Професионална кариера[уреди | уреди извор]

Откако влегол во НБА 2018, Голоман потпишал за Лос Анџелес Лејкерс за летната лига, но не го направи последниот договор. Вестчестер Никс го одбрале и потпишале договор со него.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Gyorgy Goloman College Stats“. sports-reference.com. December 1, 2018. конс. December 1, 2018. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]