Ѓеравичко Езеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ѓеравичко Езеро
Мапа на Косово

Ѓеравичко Езеро (албански: Liqeni i Gjeravicës; српски: Језеро Ђеравица) — планинско езеро во Косово сместено веднаш под врвот на планината Ѓеравица.[1]

Географија[уреди | уреди извор]

Езерото е на околу 2.200 метри (7.218 ст) надморска височина. Има површина од 2 хектари. Максималната должина на ова езеро е 240 метри (787 ст), а ширината е 120 метри (394 ст). Езерото има максимална длабочина од 3,8 метри (12 ст). Има облик на заб и од него истекува реката Ереник која се спушта во регионот Метохија во западно Косово.

Фауна[уреди | уреди извор]

Езерото е познато по своите многубројни саламандри, кои се насладуваат со летачки инсекти. Езерото содржи многу риби.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]