Ѓезе Вереш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ѓезе Вереш (1936 – 2011) бил унгарски кревач на тегови. Роден е во Берекбесермењ во округот Хајду-Бихар. Тој бил олимписки бронзен медалист во кревање тегови во 1960 и 1964 година. [1] Тој бил прогласен за унгарски спортист на годината во 1963 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Győző Veres“. Sports Reference LLC. конс. 24 March 2012. 
Награди
Претходен   од
Имре Појак
Унгарски спортист на годината
1963 година
Наследник   од
Ференц Тере