Ѓафурски Лозја - Виничка Кршла (археолошко наоѓалиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Ѓафурски Лозја
Ѓафурски Лозја is located in Археолошки локалитет во Македонија<div style="position: absolute; z-index: 2; top: Грешка во изразот: Неочекуван оператор <%; left: Грешка во изразот: Неочекуван оператор <%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;">
Ѓафурски Лозја
Ѓафурски Лозја
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Основни податоци
Име Ѓафурски Лозја
Место Виничка Кршла
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период римско време
Портал:Археологија

Ѓафурски Лозјаархеолошко наоѓалиште во облик на населба од римското време. Се наоѓа на десниот брег на Драгобрашка Река, во непосредната близина на наоѓалиштето Вршник. По површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, а биле најдени и монети.

Види исто така[уреди | уреди извор]

Други археолошки наоѓалиште во околината на Виничка Кршла. Виничка Кршла (археолошки наоѓалишта)


Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]