Ѓандијиекарска Река

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ѓандијиекарска Река
ДржаваМакедонија Македонија
ОпштинаCoat of arms of Gostivar Municipality.svg Гостивар
Слив
Главен изворБуковиќ
УстиеЛакавица
ТечениеЛакавицаВардарЕгејско Море

Ѓандијиекарска Река — река во Македонија, сместена на планината Буковиќ.[1]

Поминува јужно од градот Гостивар и се влива во реката Лакавица.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]