Прејди на содржината

Ѓаволско грло

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пештера Ѓаволско грло

Ѓаволско грло е пештера во Бугарија и се наоѓа околу 1,5 километар северно од селата Триград во Триградската клисура на Родопите во близина на градот Девин.

Името го добила по изгледот на некогашниот влез кој потсетува на ѓаволска глава.

Наводи[уреди | уреди извор]