Прејди на содржината

Ѓаволски мост

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ѓаволски мост
Ѓаволскиот мост во близина на Ардино, Бугарија
Носипешачки
ПреминуваАрда
Местово близина на Ардино, Бугарија
Официјален називДяволски мост
Особености
Видво форма на лак
Вкуп. должина56 m (187,7 ft)
Ширина3,5 m (11,5 ft)
Најдолг распон13 m (47,7 ft)
Потпростор11,50 m (37.7 ft)
Историја
Отвореннеодредено
Местоположба
Карта
Река Арда
Ѓаволски мост
Ѓаволски мост

Ѓаволскиот мост (бугарски: Дяволски мост, турски: Şeytan Köprüsü) — мост кој ја премостува реката Арда во нејзиниот најтесен тек. Мостот е сместен на 10 km бугарскиот град Ардино кој се наоѓа на Родопите и е дел од античкиот пат кој ја поврзувал Тракија се северниот брег на Егејското Море.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]