Ѓаволова Река

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ѓаволова Река
ЗемјаМакедонија Македонија
Слив
Главен изворМалеш
УстиеБрегалница

Ѓаволова Река, река се наоѓа во областа Малеш, северно од селото Митрашинци и југозападно од Делчево, и е лева притока на Брегалница.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Илија Петрушевски - Благоја Маркоски, Реките во Република Македонија, стр. 29.