Ž

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Ž (Латиница))
Прејди на: содржини, барај
Žž

Графемата Ž е латинична буква која ја претставува фонетската вредност [ʒ]. Оваа буква се користи во чешкиот, словачкиот, хрватскиот, босанскиот, летонскиот и литванскиот јазик и за транскрипција на кириличната буква ж во македонскиот и српскиот јазик.