École pratique des hautes études

Од Википедија — слободната енциклопедија
Logo-ephe-coul-1.png

École pratique des hautes études (EPHE) — универзитет во Париз, Франција. Претставува еден од најпрестижните и најелитните универзитети и е член на таканаречената PSL Research University, основан во 1868 година.[1]

Познати дипломци[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. d'histoire : Fondation de l’École pratique des hautes études (EPHE)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]