The Book Depository

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
The Book Depository
Тип друштво со ограничена одговорност
Oснована 2004 (2004)
Седиште Глостер, Обединето Кралство
Опслужувано
подрачје
светско ниво
Дејност продажба на книги
Производи книги
Вработени 0–150
Матично
претпријатие
Amazon.com

The Book Depository ('бук депозитори') е британска компанија која се занимава со продажба на книги. Компанијата работи на принципот на е-трговија, односно продажба на книги преку интернет. Компанијата врши бесплатна достава на нарачки во преку 160 држави, меѓу кои и Македонија.[1] Продавницата била основана од поранешно вработено лице во Амазон (amazon.com), a истата подоцна била припоена кон самата Амазон.[2] Покрај продажбата, компанијата нуди и бесплатно преземање на електронски книги кои се со слободна лиценца.[3]

Историја[уреди]

Компанијата била основана во 2004 од Ендру Крофорд и сегашниот оперативен шеф Стјуарт Фелтон. Се очекувало во 2010-2011 профитот да биде до 120 милиони фунти, а во 2010 до 70 милиони фунти.[4] На 4 јули 2011 година, Амазон склучиле договор со компанијата и ја припоиле кон нив.[5]

Наводи[уреди]

Поврзано[уреди]

Надворешни врски[уреди]