Nokia Morph

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Nokia Morph (се чита: морф), претставен на 25 февруари, 2008 во Музејот на модерна уметност во Њу Јорк, е заеднички проект на концепт на мобилен телефон на Истражувачкиот центар на Nokia и Универзитетот Кембриџ.

Телефонот е пример за можностите на нанотехнологијата да се воведат флексибилни материјали, провидна електроника, и само-чистачка површина на мобилните апарати.[1] Со нанотехнологијата Morph може да преземе форма онаква каква што корисникот посакува.[2]

Надворешни врски[уреди]Грешка во наводот: Статијата има ознаки <ref>, но не ја најдов потребната ознака {{наводи}} (или <references/>).