NGC 7293

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
NGC 7293


Соѕвездие Водолија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 22 h 29 m 38,4 s
Деклинација -20° 50' 11""
Податоци од набљудување
Вид на објект планетарна маглина
Морфолошки вид PN
Привиден сјај
(видлив)
7,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
7,5
Физички податоци
Привидни димензии 17,57' x ?'
Историја
Откривач Карл Лудвиг Хартинг
Откриена септември 1824
Алтернативни ознаки PK 36-57.1, ESO 602-PN22, CS=13.5, Helix nebula

NGC 7293 е планетарна маглина во соѕвездието Водолија, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 7293 се споменува и како PK 36-57.1, ESO 602-PN22, CS=13.5, Helix nebula.

Откривање[уреди]

Објектот е откриен во септември 1824 година од страна на Карл Лудвиг Хартинг, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 4 cm.

Податоци[уреди]

Податоци од набљудување[уреди]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 7293 е од видот PN.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 7,3 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 7,5 mag.[2] NGC 7293 има само една позната привидна димензија, која изнесува 17,57'.[2]

Астрономски податоци[уреди]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 22 h 29 m 38,4 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -20° 50' 11"".[3]

Други поделби[уреди]

Проучување на NGC 7293 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 347; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 6391. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1172.

Поврзано[уреди]

Портал „Астрономија

Наводи[уреди]

Користена литература[уреди]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge,

Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди]