NGC 7078

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
NGC 7078
Соѕвездие Пегаз
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 21 h 29 m 58,3 s
Деклинација +12° 10' 3""
Податоци од набљудување
Вид на објект збиено ѕвездено јато
Морфолошки вид IV
Привиден сјај
(видлив)
6,3
Физички податоци
Привидни димензии 18' x ?'
Историја
Откривач Жан Доминик Маралди
Откриена 7 септември 1746
Алтернативни ознаки M 15, GCL 120

NGC 7078 е збиено ѕвездено јато во соѕвездието Пегаз, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 7078 се споменува и како M 15, GCL 120.

Откривање[уреди]

Објектот е откриен на 7 септември 1746 година од страна на Жан Доминик Маралди, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од cm.

Податоци[уреди]

Податоци од набљудување[уреди]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 7078 е од видот IV.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 6,3 mag.[2] NGC 7078 има само една позната привидна димензија, која изнесува 18'.[2]

Астрономски податоци[уреди]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 21 h 29 m 58,3 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +12° 10' 3"".[3]

Други поделби[уреди]

Проучување на NGC 7078 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 210; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1127. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 298.

Поврзано[уреди]

Портал „Астрономија

Наводи[уреди]

Користена литература[уреди]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge,

Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди]