NGC 5334

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
NGC 5334


Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 13 h 52 m 54,5 s
Деклинација -1° 6' 49""
Положбен агол 21°
Податоци од набљудување
Вид на објект спирална галаксија
Морфолошки вид SBc
Привиден сјај
(видлив)
11,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12
Површински сјај 13,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 4,2' x 3'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 15 април 1787
Алтернативни ознаки IC 4338, UGC 8790, MCG 0-35-24, CGCG 17-88, IRAS 13502-0051

NGC 5334 е спирална галаксија во соѕвездието Девица, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 5334 се споменува и како IC 4338, UGC 8790, MCG 0-35-24, CGCG 17-88, IRAS 13502-0051.

Откривање[уреди]

Објектот е откриен на 15 април 1787 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[уреди]

Податоци од набљудување[уреди]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 5334 е од видот SBc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,3 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,9 mag/arcmin2.[2] NGC 5334 има привидни димензии од 4,2' х 3'.[2]

Астрономски податоци[уреди]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 13 h 52 m 54,5 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -1° 6' 49"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 21°.[2]

Други поделби[уреди]

Проучување на NGC 5334 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 49308. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 241; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4968. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 465.

Поврзано[уреди]

Портал „Астрономија

Наводи[уреди]

Користена литература[уреди]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge,

Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди]