NGC 5189

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
NGC 5189
Соѕвездие Мува
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 13 h 33 m 32,9 s
Деклинација -65° 58' 25""
Податоци од набљудување
Вид на објект планетарна маглина
Морфолошки вид PN
Привиден сјај
(во честот. појас.)
10,3
Физички податоци
Привидни димензии 2,33' x ?'
Историја
Откривач Џејмс Данлоп
Откриена 1 јули 1826
Алтернативни ознаки IC 4274, PK 307-3.1, ESO 96-PN16, AM 1329-654, CS=14.1

NGC 5189 е планетарна маглина во соѕвездието Мува, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 5189 се споменува и како IC 4274, PK 307-3.1, ESO 96-PN16, AM 1329-654, CS=14.1.

Откривање[уреди]

Објектот е откриен на 1 јули 1826 година од страна на Џејмс Данлоп, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 9 cm.

Податоци[уреди]

Податоци од набљудување[уреди]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 5189 е од видот PN.[1] Видливиот сјај во рамките на интервалот од минималната до максималната честота изнесува 10,3 mag.[2] NGC 5189 има само една позната привидна димензија, која изнесува 2,33'.[2]

Астрономски податоци[уреди]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 13 h 33 m 32,9 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -65° 58' 25"".[3]

Други поделби[уреди]

Проучување на NGC 5189 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 451; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 9003. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

Поврзано[уреди]

Портал „Астрономија

Наводи[уреди]

Користена литература[уреди]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge,

Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди]