NGC 3372

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
NGC 3372
Соѕвездие Кобилица
Епоха Ј2000.0
Положба
Податоци од набљудување
Вид на објект емисиона маглина
Морфолошки вид EN
Привиден сјај
(во честот. појас.)
3
Физички податоци
Привидни димензии 120' x 120'
Историја
Откривач Никлас Луј де Лакајл
Откриена 1751
Алтернативни ознаки ESO 128-EN13

NGC 3372 е емисиона маглина во соѕвездието Кобилица, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 3372 се споменува и како ESO 128-EN13.

Откривање[уреди]

Објектот е откриен на 1751 година од страна на Никлас Луј де Лакајл, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 0,5 cm.

Податоци[уреди]

Податоци од набљудување[уреди]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 3372 е од видот EN.[1] Видливиот сјај во рамките на интервалот од минималната до максималната честота изнесува 3 mag.[2] NGC 3372 има привидни димензии од 120' х 120'.[2]

Астрономски податоци[уреди]

Објектот е од епохата Ј2000.0.

Други поделби[уреди]

Проучување на NGC 3372 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 427; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8626. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

Поврзано[уреди]

Портал „Астрономија

Наводи[уреди]

  1. Запис за NGC 3372 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литература[уреди]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, ""The Revised New General Catalogue of Nonstellar

Astronomical Objects (RNGC)"". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски[уреди]