Мал Магеланов Облак

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од NGC 292)
Прејди на: содржини, барај
Мал Магеланов Облак


Соѕвездие Тукан
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 0 ч 52 м 38 с
Деклинација - 72° 48' 0"
Положбен агол 45°
Податоци од набљудување
Вид на објект спирална галаксија
Морфолошки вид SBm
Привиден сјај
(видлив)
2,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
2,7
Површински сјај 14 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 319,1' х 205,1'
Историја
Откривач Фернандо Магелан
Откриена 1521
Алтернативни ознаки ESO 29-21, A 0051-73, IRAS 00510-7306, SMC, Nubecula minor

Мал Магеланов Облак (NGC 292) — спирална галаксија во соѕвездието Тукан, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како Мал Магеланв Облак и NGC 292 се споменува и како ESO 29-21, A 0051-73, IRAS 00510-7306, SMC, Nubecula minor .

Откривање[уреди]

Објектот е откриен во 1521 година од страна на Фернандо Магелан, со помош на голо око, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 0,27 см.

Податоци[уреди]

Податоци од набљудување[уреди]

Според морфолошката класификација на галаксиите, Малиот Магеланов Облак е од видот SBm.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 2,3 mag, оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 2,7 mag, додека површинскиот сјај изнесува 14 mag/arcmin2.[2] Малиот Магеланов Облак има привидни димензии од 319,1' х 205,1'.[2]

Астрономски податоци[уреди]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 0 h 52 m 38 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 72° 48' 0".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 45°.[2]

Други поделби[уреди]

Проучување на Малиот Магеланов Облак е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 3085. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 460; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 9141.

Поврзано[уреди]

Портал „Астрономија

Наводи[уреди]

Користена литература[уреди]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски[уреди]