NGC 253

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
NGC 253


Соѕвездие Вајар
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 0 h 47 m 33,1 s
Деклинација - 25° 17' 15"
Положбен агол 52°
Податоци од набљудување
Вид на објект спирална галаксија
Морфолошки вид SBc
Привиден сјај
(видлив)
7,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
8
Површински сјај 12,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 29' х 6,8'
Историја
Откривач Каролина Хершел
Откриена 23 септември 1783
Алтернативни ознаки ESO 474-29, MCG -4-3-9, UGCA 13, Sculptor galaxy, Silver Dollar

NGC 253 е спирална галаксија во соѕвездието Вајар, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 253 се споменува и како ESO 474-29, MCG -4-3-9, UGCA 13, Sculptor galaxy, Silver Dollar .

Откривање[уреди]

Објектот е откриен на 23 септември 1783 година од страна на Каролина Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 4,2 cm.

Податоци[уреди]

Податоци од набљудување[уреди]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 253 е од видот SBc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 7,2 mag, оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 8 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,7 mag/arcmin2.[2] NGC 253 има привидни димензии од 29' х 6,8'.[2]

Астрономски податоци[уреди]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 0 h 47 m 33,1 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 25° 17' 15".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 52°.[2]

Други поделби[уреди]

Проучување на NGC 253 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 2789. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 306; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 6421. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1199.

Поврзано[уреди]

Портал „Астрономија

Наводи[уреди]

Користена литература[уреди]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди]