NGC 104

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
NGC 104


Соѕвездие Тукан
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 0 h 24 m 5,2 s
Деклинација - 72° 4' 49"
Податоци од набљудување
Вид на објект збиено ѕвездено јато
Морфолошки вид III
Привиден сјај
(видлив)
4
Физички податоци
Привидни димензии 50' х ?'
Историја
Откривач Никола Луј де Лакај
Откриена 1751
Алтернативни ознаки GCL 1, ESO 50-SC9, 47 Tuc

NGC 104 е збиено ѕвездено јато во соѕвездието Тукан, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 104 се споменува и како GCL 1, ESO 50-SC9, 47 Tuc .

Откривање[уреди]

Објектот е откриен во 1751 година од страна на Никола Луј де Лакај, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 0,5 cm.

Податоци[уреди]

Податоци од набљудување[уреди]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 104 е од видот III.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 4 mag.[2] NGC 104 има само една позната привидна димензија од 50'.[2]

Астрономски податоци[уреди]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 0 h 24 m 5,2 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 72° 4' 49".[3]

Други поделби[уреди]

Проучување на NGC 104 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 440; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 9137.

Поврзано[уреди]

Портал „Астрономија

Наводи[уреди]

Користена литература[уреди]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди]