Lufthansa Cargo

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Lufthansa Cargo
LH Cargo MD-11F D-ALCL.jpg
IATA
LH
ICAO
GEC
Ознака
LUFTHANSA CARGO
Формирана 1994
Хабови Аеродром Франкфурт
Секундарни хабови Аеродром Лајпциг
Големина на флота 19
Дестинации 39
Родителска компанија Deutsche Lufthansa AG
Седиште Flag of Germany.svg Франкфурт, Германија
Клучни луѓе Carsten Spohr (Директор)
Мрежно место: http://www.lhcargo.com/

Lufthansa Cargo е карго авиокомпанија, подружница на Луфтханза, базирана во Франкфурт, Германија. Оперира низ целиот свет, пренесува товар и нуди логистичка поддршка. Главна база е аеродромот во Франкфурт. Операциите на аеродромот во Лајпциг, во источниот дел на Германија, е за DHL, Германски пренесувач на брза пошта и товар.

Историја[уреди]

Одлуката за основање беше донесена во Јули 1994, со што одделот за товар од Луфтханза стана посебна компанија. Луфтханза беше првата авиокомпанија во светот што ги раздели своите карго и патнички операции на два дела. Во 2004, Lufthansa Cargo и DHL Express се споија и формираа нова карго авиокомпанија. Авиокомпанијата ќе биде базирана во базата на DHL, Лајпциг.

Дестинации[уреди]

Lufthansa Cargo оперира на 39 дестинации во 23 земји:

АФрика[уреди]

Египет

Кенија

Сенегал

Јужна Африка

Азија[уреди]

Централна Азија

Казакстан

Узбекистан

Источна Азија

Кина

Јапонија

Јужна Кореја

Југоисточна Азија

Сингапур

Тајланд

Јужна Азија

Индија

Југозападна Азија

Бахреин

Иран

Кувајт

Саудиска Арабија

Обединети Арапски Емирати

Европа[уреди]

Белгија

Германија

Италија

Русија

Шведска

Турција

Обединето Кралство

Северна Америка[уреди]

Канада

Мексико

Обединето Кралство

Јужна Америка[уреди]

Аргентина

Бразил


Флота[уреди]

Флотата на Lufthansa Cargo ја сочинуваат 19 авиони сите од типот McDonnell Douglas MD-11F.

Надворешни врски[уреди]