Bulgaria Air

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Bulgaria Air
LZ-BON-B737-Bulgaria Air.jpg
IATA
FB
ICAO
LZB
Ознака
FLYING BULGARIA
Формирана 2002
Хабови Аеродром Софија
Аеродром Варна
Аеродром Бургас
Фокус градови Софија, Бугарија
Редовна програма на лет FlyFB Bonus Points
Чекална Business Lounge Софија, VIP Lounge Софија
Филијали Hemus Air, Viaggio Air
Големина на флота 22 (+4 нарачки)
Дестинации 34
Родителска компанија Balkan Hemus Group AG
Седиште Flag of Bulgaria.svg Софија, Бугарија
Клучни луѓе Димитар Павлов - Извршен Директор
Александар Керезов
Гриша Јенков - Комерцијален Директор
Мрежно место: www.air.bg/bg Бугарски
www.air.bg Англиски

Bulgaria Air (бугарски: България Ер) е Бугарски национален авиопревозник со седиште во Софија. Оперира на 21 дестинација и главна база е аеродромот во Софија. Како подружници на Bulgaria Air постојат две помали авиокомпании, Hemus Air и Viaggio Air.

Историја[уреди]

Авиокомпанијата беше формирана во 2002 година како наследник на пропаднатата Balkan Bulgarian Airlines. По одлуката на министерот за транспорт и комуникации, Bulgaria Air беше официјално прогласена за национален авиопревозник во Ноември 2002, и операциите ги започна на 4 Декември 2002. Bulgaria Air беше приватизирана во 2006, а новиот сопственик беше Hemus Air и група на локални компании со седиште во Софија. Целата инвестиција чинеше околу 92 милиони евра во следните 5 години.

Дестинации[уреди]

Погледни опширно, Bulgaria Air дестинации.

Bulgaria Air Boeing 737-300 слетува на аеродромот Хитроу во Лондон
Bulgaria Air Airbus A319-100 полетува од аеродромот во Лондон


Флота[уреди]

Флота на Bulgaria Air
Авион Вкупно Патници Дестинации Регистрации Забелешки
Airbus A319-100 2
(2 нарачки)
135 Кратки и средни дестинации
Европа и Блиски Исток
LZ-FBA / FBB
Airbus A320-200 0
(2 нарачки)
162 Кратки и средни дестинации
Европа и Блиски Исток
Влез во сервис: Септември 2008
ATR 42-300 2 46 Кратки дестинации
Централна Европа
LZ-ATR / ATS 1 оперира за Belle Air (ATR)
BAe146-200 3 90 Кратки и средни дестинации
Европа
LZ-HBA / HBB / HBC / HBZ 1 оперира за Belle Air (HBZ)
BAe146-300 5 110 Кратки дестинации
Европа
LZ-HBD / HBE / HBF / HBG 2 оперира за Belle Air (HBG/BGF)
1 оперира за Taban Air (HBD)
Boeing 737-300 6 148 Кратки и средни дестинации
Европа, Блиски Исток
LZ-BOO / BOT / BOU / BOV / BOW / HVB Ќе биде откажан
Замена: Boeing 737-700
Boeing 737-400 1 168 Кратки и средни дестинации
Европа, чартер летови
LZ-HVA Излез од сервис: 2008
Авион за замена: Airbus A319
Boeing 737-500 3 112/131 Кратки и средни дестинации
Европа
LZ-BOP / BOQ / BOR / BOY Да биде откажано
Вкупно 22
(4 нарачки)

Надворешни врски[уреди]