Audi R4

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Audi R4
Audi e-tron (Edit1).jpg
Произведувач Audi
Матично претпријатие групација Volkswagen
Производство 2012 (предвидено)
Класа Спортски автомобил
родстер
Тип на каросерија 2 врати, кабриолет
Распоред централен мотор, четиритркален погон
Сродни Volkswagen BlueSport

Audi R4 е мал спортски автомобил кој треба да го произведува Audi. R4 ќе има две верзии - електрична и бензинска.[1] Производните модели ќе се појават на пазарот во 2012 г.[1] Ова ќе биде второто возило на Ауди со ознаката 'R', по моделот R8. Како и моделот R8, овој автомобил ќе има централен мотор и две седишта. Се очекува да биде достапен како родстер.[1]

Електрична варијанта[уреди]

Електричната варијанта ќе се заснова на концептот „е-Трон“ прикажан на Франкфурскиот автосаем 2009.[1] Автомобилот ќе има литиумско-јонски акумулатор и четири електрични главински (тркални) мотори, по еден на секое тркало.[1]

Наводи[уреди]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 „Audi ќе конструира R4 електричен родстер“. Edmunds Inc.. 14 октомври, 2009. http://www.edmunds.com/insideline/do/News/articleId=159046. конс. 19 октомври, 2009.  (англиски)

Надворешни врски[уреди]