Anywhere but Home

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај


„Anywhere but Home“
Албум во живо од Evanescence
Издаден 23 ноември 2004
Снимен 25 мај 2004 - Париз
Жанр Алтернативен метал[1]
Траење 1:01:31
Издавачка куќа Wind-up Records
Продуцент Дејв Фортмен
Evanescence — Хронологија
Fallen
(2003)
Anywhere but Home
(2004)
The Open Door
(2006)
Издадени песни од Anywhere but Home
 1. "Missing"
  Издадена: 2004

Anywhere but Home e првиот албум во живо од американската рок група Evanescence издаден во 2004 година. Во албумот ги има сите четири спотови од нивниот прв студиски албум Fallen, еден час снимање зад сцената и видео од концерот во Париз. Исто така во албумот ја има и песната „Missing“ која не е издадена претходно, a подоцна е издадена како промоционален сингл.

Список на песни[уреди]

ЦД верзија[уреди]

бр. Наслов Автор Траење
1. „Haunted“   Ли, Муди, Хоџес 4:04
2. Going Under“   Ли, Муди, Хоџес 3:57
3. „Taking Over Me“   Ли, Муди, Хоџес, Џон Лекомп 3:57
4. Everybody's Fool“   Ли, Муди, Хоџес 3:40
5. Thoughtless(песна од Korn, препеана од Evanescence) Шафер, Дејвис, Велч, Арвизу, Силверија 4:37
6. „My Last Breath“   Ли, Муди, Хоџес 3:53
7. „Farther Away“   Ли, Муди, Хоџес 5:02
8. „Breathe No More“   Ли 3:33
9. My Immortal“   Ли, Муди 4:38
10. Bring Me to Life“   Ли, Муди, Хоџес 4:43
11. „Tourniquet“   Ли, Греј, Хоџес, Муди 4:17
12. Imaginary“   Ли, Муди 5:25
13. „Whisper“   Ли, Муди 5:45
14. „Missing“ (Студио) Ли, Муди, Хоџес 4:16

ДВД верзија[уреди]

Концерт[уреди]

58 минути

 1. „Haunted (интро)“
 2. „Haunted“
 3. „Going Under“
 4. „Taking Over Me“
 5. „Everybody's Fool“
 6. „Thoughtless“ (песна од Korn, препеана од Evanescence)
 7. „My Last Breath“
 8. „Farther Away“
 9. „Breathe No More“
 10. „My Immortal“
 11. „Bring Me to Life“
 12. „Tourniquet“
 13. „Imaginary“
 14. „Whisper“

Музички видеа[уреди]

17 минути

 1. „My Immortal“
 2. „Everybody's Fool“
 3. „Bring Me to Life“
 4. „Going Under“

Зад сцената[уреди]

23 минути

 1. „Life On the Road“
 2. „Showtime“
 3. „Bloopers“
 4. „Evanescence Unleashed“
 5. End credits: „Missing“

Екстра[уреди]

5 минути

 1. „Bring Me to Life“ (Живо во Лас Вегас)

Личности[уреди]

Табели[уреди]

Табела (2004–2005) Позиција
Австрија Топ 75 Албуми[2] 10
Франција Топ 200 Албуми[3] 22
Германија Топ 100 Албуми[4] 19
Нов Зеланд Топ 40 Албуми[5] 40
Швајцарија Топ 100 Албуми[6] 10
САД Билборд 200[1] 39

Наводи[уреди]