Air Via

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Air Via
Air Via A320-200 LZ-MDA.jpg
IATA
VL
ICAO
VIM
Ознака
Air Via
Формирана 1990
Хабови Аеродром Софија
Аеродром Варна
Големина на флота 4
Дестинации
Седиште Бугарија Софија, Бугарија
Клучни луѓе
Мрежно место: http://www.air-via.com/

Air VIA е бугарска авиокомпанија со седиште во Варна, Бугарија. Најчесто оперира на сезонски чартер летови. Главни бази на авиокомпанијата се аеродромите во Софија и Варна. Заедно со Bulgarian Air Charter тие се најголемите тур оператори од Бугарија.

Историја[уреди]

Авиокомпанијата беше основана и ги започна своите операции во 1990 година од аеродромот во Варна користејќи комплетно нов Туполев Ту-154 авион. Беше регистрирана од страна на Бугарски инвеститори, и во моментов има 142 вработени. Во декември 2003 беше објавено дека компанијата е заинтересирана за 10 Туполев Ту-214 авиони, но на крај сепак се одлучија за авиони од типот Airbus A320.

Air VIA Airbus A320-232

Дестинации[уреди]

Флота[уреди]

Флотата на Air VIA се состои од 4 Airbus A320 авиони.

Надворешни врски[уреди]