4923 Clarke

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

4923 Clarke (1981 EO27) е астероид од Главниот астероиден појас откриен на 2 март, 1981 година од страна на Schelte J. Bus.

4923 Clarke
Откривање
Откривач Schelte J. Bus
Датум на откривање 2 март, 1981
Означувања
Привремено име 1981 EO27
Категорија Главен астероиден појас
Епоха ? (JD ?)
Апхелион ? Gm (? AU)
Перихелион ? Gm (? AU)
Голема полуоска ? Gm (? AU)
Занесување ?
Орбитален период ? d (? a)
Просечна
орбитална брзина
? km/s
Средна аномалија ?
Наклон ?°
Долж. на
извиш. израсток
?
Аргумент на перихелионот ?
Физички особености
Димензии ? km
Маса ?×10? kg
Средна густина ? g/cm³
Гравитација на екваторската површина ? m/s²
II вселенска брзина ? km/s
Период на свртување ? d
Албедо ?
Температура ? K
Спектрален тип ?
Апсолутна величина (H) ?

Наводи[уреди]


Надворешни врски[уреди]