23 Thalia

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

23 Thalia (1938 CL; 1974 QT2) е астероид од Главниот астероиден појас откриен на 15 декември, 1852 година од страна на J. R. Hind.

23 Thalia
Откривање
Откривач J. R. Hind
Датум на откривање 15 декември, 1852
Означувања
Привремено име 1938 CL; 1974 QT2
Категорија Главен астероиден појас
Епоха 14 јуни, 2006 (JD 2453900.5)
Апхелион 484.663 Gm (3.240 AU)
Перихелион 301.483 Gm (2.015 AU)
Голема полуоска 393.073 Gm (2.628 AU)
Занесување 0.233
Орбитален период 1555.679 d (4.26 a)
Просечна
орбитална брзина
18.12 km/s
Средна аномалија 328.687°
Наклон 10.145°
Долж. на
извиш. израсток
67.228°
Аргумент на перихелионот 59.311°
Физички особености
Димензии 107.5 km
Маса 1.3×1018? kg
Средна густина 2.0? g/cm³
Гравитација на екваторската површина 0.0300? m/s²
II вселенска брзина 0.0568? km/s
Период на свртување 0.5128 d (12.308 h) [1]
Албедо 0.2536 (geometric)[2]
Температура ~164 K
Спектрален тип S
Привидна величина 9.18 (brightest)
Апсолутна величина (H) 6.95

Наводи[уреди]

  1. „Asteroid Lightcurve Paramaters“. Planetary Science Institute. архивирано од оригиналот на 14 јуни 2006. http://web.archive.org/web/20060614093519/http://www.psi.edu/pds/archive/lc.html. конс. 3 ноември 2008. 
  2. „Albedos Data Table“. Planetary Science Institute. http://www.psi.edu/pds/asteroid/EAR_A_5_DDR_ALBEDOS_V1_1/data/albedos.tab. конс. 3 ноември 2008. 


Надворешни врски[уреди]