21 Lutetia

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

21 Lutetia е астероид од Главниот астероиден појас откриен на 15 ноември, 1852 година од страна на Hermann M. S. Goldschmidt.

21 Lutetia
Откривање
Откривач Hermann M. S. Goldschmidt
Датум на откривање 15 ноември, 1852
Означувања
Привремено име нема
Категорија Главен астероиден појас
Епоха 30 јануари, 2005 (JD 2453400.5)
Апхелион 423.955 Gm (2.834 AU)
Перихелион 304.600 Gm (2.036 AU)
Голема полуоска 364.277 Gm (2.435 AU)
Занесување 0.164
Орбитален период 1387.902 d (3.80 a)
Просечна
орбитална брзина
18.96 km/s
Средна аномалија 75.393°
Наклон 3.064°
Долж. на
извиш. израсток
80.917°
Аргумент на перихелионот 250.227°
Физички особености
Димензии 115×96×80 km[2]
120×100×80 km [3][4][5]
95.76 km[1]
Маса 2.57×1018 kg[2]
Средна густина 5.55±0.88 g/cm³[2]
Гравитација на екваторската површина ~0.025 m/s²
II вселенска брзина ~0.05 km/s
Период на свртување 0.3402 d (8.1655 h)[1]
Албедо 0.208 [5]
Температура ~172 K
max: 266 K (-7 °C)
Спектрален тип M[1]
Привидна величина 9.24 (brightest)
Апсолутна величина (H) 7.29 [6]

Наводи[уреди]


Надворешни врски[уреди]