206 Hersilia

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

206 Hersilia (1961 WG, 1974 PM) е астероид од Главниот астероиден појас откриен на 13 октомври, 1879 година од страна на C. H. F. Peters.

206 Hersilia
Откривање
Откривач C. H. F. Peters
Датум на откривање 13 октомври, 1879
Означувања
Привремено име 1961 WG, 1974 PM
Категорија Главен астероиден појас
Епоха 30 јануари, 2005 (JD 2453400.5)
Апхелион 426.626 Gm (2.852 AU)
Перихелион 393.121 Gm (2.628 AU)
Голема полуоска 409.873 Gm (2.74 AU)
Занесување 0.041
Орбитален период 1656.444 d (4.54 a)
Просечна
орбитална брзина
17.99 km/s
Средна аномалија 153.721°
Наклон 3.781°
Долж. на
извиш. израсток
145.281°
Аргумент на перихелионот 302.608°
Физички особености
Димензии 104.6 km
Маса непознато
Средна густина непознато
Гравитација на екваторската површина непознато
II вселенска брзина непознато
Период на свртување 7.330 h
Албедо 0.055
Температура непознато
Спектрален тип C
Апсолутна величина (H) 8.68

Наводи[уреди]


Надворешни врски[уреди]