Мадрид Мастерс 2010

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од 2010 Мадрид Мастерс)
Прејди на: содржини, барај
Мадрид Мастерс 2010
Датум:  
Издание:   9то (мажи)
2ро (жени)
Шампиони
Мажи Сингл
Шпанија Рафаел Надал
Жени Сингл
Франција Араване Резаи
Мажи Дабл
САД Боб Брајан / САД Мајк Брајан
Жени Дабл
САД Серена Вилијамс / САД Венус Вилијамс
Мадрид Мастерс
 < 2009 2011 > 

2010 Мадрид Мастерс (познат и како Мутуа Мадрилења Мадрид Опен (англиски: Mutua Madrileña Madrid Open) поради спонзорски причини) беше изигран на отворено на земјена подолга во Парк Мензанарес во Мадрид, Шпанија од 7 мај – 16 мај. Ова е 9-то издание од овој настан во АТП и 2-ро во ВТА. Овој турнир е класифициран во АТП Мастерс 1000 турнирите во 2010 АТП Светски Тур и во ВТА Премиер турнирите во 2010 ВТА Тур.

АТП Учесници[уреди]

Носители[уреди]

Играч Националност Рангинг* Носител
Роџер Федерер  Швајцарија 1 1
Рафаел Надал  Шпанија 3 2
Енди Мареј  Велика Британија 4 3
Робин Содерлинг  Шведска 7 4
Енди Родик  САД 8 5
Фернандо Вердаско  Шпанија 9 6
Жо-Вилфред Цонга  Франција 10 7
Марин Чилич  Хрватска 11 8
Давид Ферер  Шпанија 12 9
Микаил Јужни  Русија 15 10
Томаш Бедрух  Чешка 16 11
Гаел Монфилс  Франција 18 12
Џон Иснер  САД 21 13
Сем Кјури  САД 22 14
Станислас Вавринка  Швајцарија 23 15
Томаз Белучи  Бразил 26 16
  • Рангинзите се според мај 3, 2010.

Други учесници[уреди]

Следниве играчи добија вајлд карти во главната жрепка:

Следниве играчи добија учество во квалификационата жрепка:

Следниве играчи добија место на сружни губитници:

Откажувања[уреди]

Следниве поважни играчи се откажаа од настанот:

Шампиони[уреди]

Мажи сингл[уреди]

Шпанија Рафаел Надал го победи Швајцарија Роџер Федерер, 6–4, 7–6(5)

Жени сингл[уреди]

Франција Араване Резаи ја победи САД Венус Вилијамс, 6–2, 7–5

Мажи дабл[уреди]

САД Боб Брајан / САД Мајк Брајан ги победија Канада Даниел Нестор / Србија Ненад Зимојниќ, 6–3, 6–4

Жени дабл[уреди]

САД Серена Вилијамс / САД Венус Вилијамс ги победија Аргентина Гизела Дулко / Италија Флавија Пенета, 6–2, 7–5

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]