1966 во уметноста

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Список на години во уметноста (Табела)
1956195719581959196019611962 •   
196319641965 1966 196719681969
   1970197119721973197419751976
Поврзан временски период или предмет
1963196419651966196719681969
1930-тите1940-тите1950-тите1960-тите1970-тите1980-тите1990-тите
19 век20 век 21 век
Уметност Археологија Архитектура Книжевност Музика Наука повеќе

1966 година во уметноста содржи некои значајни настани.

Настани[уреди]