1936 во архитектурата

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Список на години во архитектурата (Табела)
1926192719281929193019311932 •   
193319341935 1936 193719381939
   1940194119421943194419451946
Поврзан временски период или предмет
1933193419351936193719381939
1900-тите1910-тите1920-тите1930-тите1940-тите1950-тите1960-тите
19 век20 век 21 век
Уметност Археологија Архитектура Книжевност Музика Наука повеќе

1936 година во архитектурата содржи некои значајни настани.

Настани[уреди | уреди извор]