15017 Cuppy

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

15017 Cuppy (1998 SS25) е астероид од Главниот астероиден појас откриен на 22 септември, 1998 година од страна на LONEOS.

15017 Cuppy
Cuppy Summed and Flat.jpg
15017 Cuppy, 2004
Откривање
Откривач LONEOS
Датум на откривање 22 септември, 1998
Означувања
Привремено име 1998 SS25
Категорија Главен астероиден појас
Епоха 14 јуни, 2006 (JD 2453900.5)
Апхелион 404.453 Gm (2.704 AU)
Перихелион 291.523 Gm (1.949 AU)
Голема полуоска 347.988 Gm (2.326 AU)
Занесување 0.162
Орбитален период 1295.857 d (3.55 a)
Просечна
орбитална брзина
19.40 km/s
Средна аномалија 35.901°
Долж. на
извиш. израсток
63.910°
Аргумент на перихелионот 347.654°
Физички особености
Димензии ? km
Маса ?×10? kg
Средна густина ? g/cm³
Гравитација на екваторската површина ? m/s²
II вселенска брзина ? km/s
Период на свртување ? d
Албедо 0.10?
Температура ~182 K
Спектрален тип ?
Апсолутна величина (H) 15.1


Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]