129 Антигона

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

129 Antigone е астероид од Главниот астероиден појас откриен на 5 февруари, 1873 година од страна на Christian Heinrich Friedrich Peters.

129 Antigone
Откривање
Откривач Christian Heinrich Friedrich Peters
Датум на откривање 5 февруари, 1873
Означувања
Привремено име  
Категорија Главен астероиден појас
Епоха 31 декември, 2006 (JD 2454100.5)
Апхелион 520.360 Gm (3.478 AU)
Перихелион 337.731 Gm (2.258 AU)
Голема полуоска 429.045 Gm (2.868 AU)
Занесување 0.213
Орбитален период 1774.045 d (4.86 a)
Просечна
орбитална брзина
17.39 km/s
Средна аномалија 110.610°
Наклон 12.218°
Долж. на
извиш. израсток
136.437°
Аргумент на перихелионот 108.207°
Физички особености
Димензии 125.0 km
Маса 2.0×1018 kg
Средна густина ? g/cm³
Гравитација на екваторската површина 0.0349 m/s²
II вселенска брзина 0.0661 km/s
Период на свртување ? d
Албедо ?
Температура ~164 K
Спектрален тип M
Привидна величина 9.71 (brightest?)
Апсолутна величина (H) 7.07

Наводи[уреди]


Надворешни врски[уреди]