122 Gerda

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

122 Gerda е астероид од Главниот астероиден појас откриен на 31 јули, 1872 година од страна на Christian Heinrich Friedrich Peters.

122 Gerda
Откривање
Откривач Christian Heinrich Friedrich Peters
Датум на откривање 31 јули, 1872
Означувања
Привремено име  
Категорија Главен астероиден појас
Епоха 31 декември, 2006 (JD 2454100.5)
Апхелион 501.593 Gm (3.353 AU)
Перихелион 462.356 Gm (3.091 AU)
Голема полуоска 481.975 Gm (3.222 AU)
Занесување 0.041
Орбитален период 2112.255 d (5.78 a)
Просечна
орбитална брзина
16.59 km/s
Средна аномалија 283.072°
Наклон 1.639°
Долж. на
извиш. израсток
178.433°
Аргумент на перихелионот 325.878°
Физички особености
Димензии 81.7 km
Маса 5.7×1017 kg
Средна густина ? g/cm³
Гравитација на екваторската површина 0.0228 m/s²
II вселенска брзина 0.0432 km/s
Период на свртување ? d
Албедо ?
Температура ~155 K
Спектрален тип S
Апсолутна величина (H) 7.87

Наводи[уреди]


Надворешни врски[уреди]