119 Althaea

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

119 Althaea е астероид од Главниот астероиден појас откриен на 3 април, 1872 година од страна на James Craig Watson.

119 Althaea
Откривање
Откривач James Craig Watson
Датум на откривање 3 април, 1872
Означувања
Привремено име  
Категорија Главен астероиден појас
Епоха 31 декември, 2006 (JD 2454100.5)
Апхелион 417.511 Gm (2.791 AU)
Перихелион 354.870 Gm (2.372 AU)
Голема полуоска 386.190 Gm (2.582 AU)
Занесување 0.081
Орбитален период 1515.000 d (4.15 a)
Просечна
орбитална брзина
18.51 km/s
Средна аномалија 1.847°
Наклон 5.778°
Долж. на
извиш. израсток
203.738°
Аргумент на перихелионот 171.282°
Физички особености
Димензии 57.3 km
Маса 2.0×1017 kg
Средна густина ? g/cm³
Гравитација на екваторската површина 0.0160 m/s²
II вселенска брзина 0.0303 km/s
Период на свртување ? d
Албедо ?
Температура ~173 K
Спектрален тип S
Апсолутна величина (H) 8.42

Наводи[уреди]


Надворешни врски[уреди]