117 Lomia

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

117 Lomia е астероид од Главниот астероиден појас откриен на 12 септември, 1871 година од страна на Alphonse Borrelly.

117 Lomia
Откривање
Откривач Alphonse Borrelly
Датум на откривање 12 септември, 1871
Означувања
Привремено име  
Категорија Главен астероиден појас
Епоха 31 декември, 2006 (JD 2454100.5)
Апхелион 460.170 Gm (3.076 AU)
Перихелион 434.790 Gm (2.906 AU)
Голема полуоска 447.480 Gm (2.991 AU)
Занесување 0.028
Орбитален период 1889.604 d (5.17 a)
Просечна
орбитална брзина
17.22 km/s
Средна аномалија 0.674°
Наклон 14.928°
Долж. на
извиш. израсток
348.991°
Аргумент на перихелионот 62.315°
Физички особености
Димензии 148.7 km
Маса 3.4×1018 kg
Средна густина ? g/cm³
Гравитација на екваторската површина 0.0416 m/s²
II вселенска брзина 0.0786 km/s
Период на свртување ? d
Албедо ?
Температура ~161 K
Спектрален тип C
Апсолутна величина (H) 7.95

Наводи[уреди]


Надворешни врски[уреди]