116 Sirona

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

116 Sirona е астероид од Главниот астероиден појас откриен на 8 септември, 1871 година од страна на Christian Heinrich Friedrich Peters.

116 Sirona
Откривање
Откривач Christian Heinrich Friedrich Peters
Датум на откривање 8 септември, 1871
Означувања
Привремено име  
Категорија Главен астероиден појас
Епоха 31 декември, 2006 (JD 2454100.5)
Апхелион 471.228 Gm (3.150 AU)
Перихелион 357.318 Gm (2.389 AU)
Голема полуоска 414.273 Gm (2.769 AU)
Занесување 0.137
Орбитален период 1683.220 d (4.61 a)
Просечна
орбитална брзина
17.81 km/s
Средна аномалија 340.279°
Наклон 3.569°
Долж. на
извиш. израсток
64.036°
Аргумент на перихелионот 93.119°
Физички особености
Димензии 71.7 km
Маса 3.9×1017 kg
Средна густина ? g/cm³
Гравитација на екваторската површина 0.0200 m/s²
II вселенска брзина 0.0379 km/s
Период на свртување ? d
Албедо ?
Температура ~167 K
Спектрален тип S
Апсолутна величина (H) 7.82

Наводи[уреди]


Надворешни врски[уреди]