113 Амалтеја

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од 113 Amalthea)
Прејди на: содржини, барај

113 Амалтеја е астероид од Главниот астероиден појас откриен на 12 март, 1871 година од страна на Карл Теодор Роберт Лутер.

113 Амалтеја
Откривање
Откривач Карл Теодор Роберт Лутер
Датум на откривање 12 март 1871
Означувања
Привремено име  
Категорија Главен астероиден појас
Епоха 31 декември, 2006 (JD 2454100.5)
Апхелион 386.645 Gm (2.585 AU)
Перихелион 324.208 Gm (2.167 AU)
Голема полуоска 355.426 Gm (2.376 AU)
Занесување 0.088
Орбитален период 1337.627 d (3.66 a)
Просечна
орбитална брзина
19.29 km/s
Средна аномалија 4.657°
Наклон 5.037°
Долж. на
извиш. израсток
123.592°
Аргумент на перихелионот 79.051°
Физички особености
Димензии 46.1 km
Маса 1.0×1017 kg
Средна густина ? g/cm³
Гравитација на екваторската површина 0.0129 m/s²
II вселенска брзина 0.0244 km/s
Период на свртување ? d
Албедо ?
Температура ~181 K
Спектрален тип S
Апсолутна величина (H) 8.74

Наводи[уреди]


Надворешни врски[уреди]